Pasif Agresif Müzik, Özgün Ses Arayanlara: Soen, Port Noir, Thrice

Soen

İsveçli grup 2004’te oluşturulsa da resmi kuruluş duyurusu 2010 yılında yapıldı. 9 senede 4 albüm çıkardılar (Cognitive, Tellurian, Lykaia ve Lotus). Bu grubun bana kalırsa en güzel özelliklerinden biri iki üç şarkı dinler dinlemez onlara ait diyebileceğiniz net bir tınıya sahip olmaları. Vokal Joel Ekelöf, pürüzsüz ve net bir sese sahip. Jinn ve Secterian grupla tanışmak adına oldukça güzel şarkılar diyebilirim.

Port Noir

2011’de kurulmuş, yine İsveçli bir grup Port Noir. Any Way The Wind Carries albümü şiddetle tavsiye edilir. Bazı şarkılarda çok başka noktalara giden bir tarzları var fakat genel olarak vokalin hem histerik hem bunalımlı hem de oldukça güçlü hissettiren sesiyle harika bir grup olduklarını rahatlıkla belirtebilirim. Black From The Ink, Vous et nous, Neon ve Onyx ilk dinlenecek şarkılar içinde sayılabilir.

Thrice

Açıkçası, paylaşmaya kıyamadığım bir grup Thrice, ses adına üç grup içerisinde en sarsıcı olanı diyebilirim. Eski albümlerde biraz daha farklı bir çizgileri olmakla birlikte yeni Thrice tatlı sert, ürpertici ve bazen nahoş ama uyumlu bir bütünlüğe sahip. Vokal Dustin Kensrue‘nun gruptan bağımsız çalışmaları da var. Bence hoş detaylardan biri de grubun isminin İngilizce “üç kez” anlamına gelen ve artık pek de kullanılmayan bir sözcük olması (once, twice, thrice…) Black Honey, The Dark ve Only Us tekrar tekrar dinlenenler arasına girme potansiyeli olan şarkılar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.