Epik, Güçlü ve Alman: Powerwolf ve Mono Inc.

Attila Dorn ve Martin Engler: iki vokalist, iki çok güçlü ses. Martin Engler (Mono Inc.) için diyebilirim ki, kesinlikle teatral bir sese sahip; sizi bir senaryonun tam ortasında hissettiren, sanki ışıklar kapalıymış ve diğer her şey sessizliğe gömülüymüş, müzik sahneyi inşa ediyormuş hissi veren bir ses.

Diğer yandan Attila Dorn (Powerwolf), sesinde ortaçağ esintileri taşıyan biri ve yine çok güçlü bir şekilde bir başka boyuta/gerçekliğe sıçrayış hissi barındırıyor. Aslında bakarsanız iki grup için de olay yalnızca seslerden ibaret değil, enstrümantal performansları bu “başka bir gerçeklik” hissini besleyen en önemli faktörlerden biri. Bu konuda Katha Mia ve Greywolf kardeşlere hayran olduğumu söyleyebilirim.

Önümüzdeki birkaç dakika boyunca sanıyorum bu hayranlığı size de geçirmeye çalışacağım.

Powerwolf

Attila Dorn’un Romanya’da klasik opera eğitimi almış olduğunu öğrenmek çok büyük bir sürpriz olmadı açıkçası. Tutkusu ve şarkının özündeki duyguları sesiyle yansıtabilme yeteneği takdire şayan kesinlikle.

Grupla ilgili bir diğer özellik de şarkı sözleri. Latince kelimeleri seviyor, mitoloji ve tarihe ilgi duyuyorsanız Powerwolf sizi tatmin edecektir.

Mono Inc.

Boatman şarkısını dinlerken kendimi duygusal derinliği yüksek, bilge bir denizci gibi hissediyorum. Bu tam da yazının başında bahsettiğim şey aslında, müziğin sahneyi inşa etmesi durumu. Mono Inc. kendine has bir şeye sahip, onlar yalnızca bir başka Alman metal grubu değil.

Grupla tanışmam Welcome to Hell, ile oldu o günden beri de günümün iç açıcı bir parçası haline geldiler. Arabia ve Heile Heile Segen gibi şarkıların melodisi en az iki hafta dilime dolaştı, kelimenin tam anlamıyla her gün zihnimde tekrar ettim, neticede asla sıkıcı hale gelmediklerini söyleyebilirim.

Powerwolf
Mono Inc.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.