Yeni Bir Gelenek: “Underrated Tuesdays”

Alex Alemany

Şu anda dünyanın her binlerce şarkı çalıyor. Spotify, YouTube, fizy gibi popüler uygulamalar üzerinde bulabileceğiniz bir sürü yetenekli sanatçı ve grup var, kimisi epeyce ünlüyken kimileri henüz o denli popüler değil. Ben de bu duruma istinaden blog üzerinde yeni bir gelenek başlatmaya karar verdim: “Underrated Tuesdays”. Bundan sonra her hafta salı günleri hak ettiğinden az ilgi gördüğünü düşündüğüm birkaç şarkı ile beraber onları çıkaran gruplardan bahsedeceğim. Başka bir deyişle Carriwitchet artık salıları “Haftalık Keşfet” listeniz.

Salem Girl Part I

Protect your girls
And chain your boys

Grup 2016’da kurulmuş fakat bence 2116’da bile hatırlanıp sevilme potansiyelleri var. Salem Girl Part I benim favorim, ama Lucifer’s Kin, Black Marble House ve Erzebeth de oldukça güzel şarkılar. Enstrümantal performansa (özellikle gitar) hayran kalabilirsiniz, hele ki bu performans Tom Cornière isimli vokalin pürüzlü, karanlık ve bir yönüyle bağımlılık verici sesiyle birleştiğinde şarkıya takılı kalmamak mümkün değil. Resmi Salem Girl I videosunun YouTube linkini yazının sonuna ekledim, grubun diğer şarkılarına da yine YouTube ve Spotify üzerinden ulaşmanız mümkün.

The Halfway Point

Yoğun kelimesi bu şarkı için özet olabilir. Demek istediğim, Monique Pym’in sesi zaten oldukça güçlü, üstüne üstlük bir de şarkının farklı bölümleri var, daima değişen, sizinle oynayan, yakalayan ve döndüren, helezonlar çizen bir şarkı. Grubun Eventide albümü baştan sona dinlenilirse tarzlarının neredeyse bir taşkın veya sel gibi olduğu rahatlıkla söylenebilir, şarkıları oldukça enerjik ve asla durmaya meyilli değil. Grubun albümüne sayfa sonundaki YouTube linkinden veya Spotify üzerinden ulaşabilirsiniz.

Equinox Of The Gods

Tiamat’ın önceki gruplardan daha popüler (ve çok daha eski, 1987 çıkışlı) olduğunun farkındayım ancak özellikle bu şarkının ve For Her Pleasure EP’lerinin hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse bu bahsettiğim şarkıları birkaç kez tesadüfen dinlemiştim fakat ilk etapta o kadar da dikkatimi çekmemişti. Sonrasında iyiden iyiye zihnime takıldıklarını hatta Lucy şarkısını mırıldandığımı ayrımsayınca çalma listelerime girdiler. Şarkıların ruhunda tekinsiz ve gergin bir yan var dolayısıyla birazcık soğuk ve karanlık seviyorsanız Equinox Of The Gods, Lucy ve For Her Pleasure kulağınıza oldukça hoş gelecektir. Diğer linklerle birlikte EP’nin Spotify linkini de yazının sonuna ekledim, keyifli dinlemeler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.