La Loba ve Kurt Kadın İmgesi

Kurtlarla ilgili anlatılagelen pek çok hikaye var ve bunlardan birkaçı da kurt kadın veya dişi kurt karakterini barındıran öyküler. Birazdan okuyacağınız versiyonda La Loba ruhani bir köprü, doğaya ait ruhlara şarkı söyleyebilen bir şamandır.

Herkes mitolojideki, halk hikayelerindeki ya da bir şiirdeki sembolleri, anlamları çekip çıkaramayabilir belki; bence önemli olan sözcüklerin ve sembollerin altında yatan hislere ulaşabilmektir. Kişi, yalnız sezilebilen ve adı konulamayan o hissi yakalamayı denemelidir; çünkü bu his yalnızca sözcüklerin ve sembollerin altında yatmaz, bizim kemiklerimize de işlemiştir. Öyleyse bırakalım La Loba kemiklerimize şarkı söylesin ve bizler de aynı kurtlar gibi dizginlenemez bir varoluş haline geçelim.

Herkesin gönülden bildiği, fakat çok az insanın gördüğü gizli bir yerde yaşayan yaşlı bir kadın vardır. Doğu Avrupa masallarındaki gibi, kaybolmuş ya da başıboş dolaşan kadınların ve arayış içindekilerin, yaşadığı yere gelmelerini bekler gibidir.

İhtiyatlıdır, genellikle kıllarla kaplıdır, her zaman şişkodur ve özellikle arkadaşlıktan köşe bucak kaçmaya çalışır. Hem gaklar, hem gıdaklar; genellikle insan sesinden çok hayvan sesi çıkarır.

Tarahumara bölgesindeki çürük granit yamaçlarda yaşadığını söyleyebilirim. Ya da Phoenix dışındaki bir pınarın yanında gömülü olduğunu. Belki de arka penceresinden sarktığı köhne bir arabada, güneydeki Monte Alban’a giderken görülecektir. Belki de El Paso’nun yanındaki otoyolda beklerken veya kamyoncularla Morelia’ya (Meksika) av tüfeği taşırken veya sırtında tuhaf şekillerde ki yakacak odunlarla Oaxaca’nın yukarısındaki pazara giderken fark edilecektir.

Bir çok ismi vardır: La Huesera (Kemik Kadın), La Trapera ( Toplayıcı Kadın) ve La Loba ( Kurt Kadın).

La Loba’nın tek işi kemik toplamaktır. Özellikle dünyadan kaybolma tehlikesinde olanları toplayıp korur ve saklar. Mağarası her cinsten çöl yaratığının kemikleri ile doludur. Geyik, çıngıraklı yılan, karga. Ama uzmanlık alanı kurtlardır.

Dağlarda, kurumuş dere yataklarında kurt kemikleri arayarak toprağı didik didik eder, sürünür, emekler. Bütün bir iskeleti bir araya getirdiğinde, son kemik yerine yerleşip yaratığın güzelim beyaz heykeli gözlerinin önünde uzanıverdiğinde, ateşin yanına oturur ve hangi şarkıyı söyleyeceğini düşünür.

Emin olduğunda ise criatua’nın yanına durur, kollarını üzerine kaldırır ve şarkı söylemeye başlar. O anda kurdun kaburga kemikleri ve bacak kemikleri ete kemiğe bürünmeye başlar ve yaratık kürkle kaplanır. La Loba şarkı söylemeye devam eder ve yaratığın bedeni varoluşa daha çok yaklaşır; kuyruğu kabarık ve güçlü bir şekilde yukarıya kıvrılır.

Ve La Loba daha çok şarkı söyler ve kurt yaratık soluk alıp vermeye başlar.

Ve La Loba şarkısını öyle derinden söyler ki, çölün zemini sallanır ve o şarkı söyledikçe kurt gözlerini açar, ayağa fırlar ve kanyona doğru koşarak gözden kaybolur.

Koşusunun bir yerinde, ister koşusunun hızı, ister yolunun bir nehre düşmesi, isterse de güneşten veya aydan gelen bir ışının tam yerine denk gelmesi yüzünden olsun, kurt birdenbire, özgürce ufka doğru koşarak kahkaha atan bir kadına dönüşür. Öyleyse, unutmayın, çölde dolaşıyorsanız ve gün batımı da yakınsa ve hani biraz kaybolmuşsanız ve yorgunsanız, şansınız yaver gidiyor demektir, çünkü La Loba sizden hoşlanabilir ve size bir şey gösterebilir -ruh’a dair bir şey.

Clarissa P. Estes

Roma mitolojisinde de Romus ve Remulus bir terk edildiklerinde bir dişi kurt hayatta kalmalarına vesile olur. Yeniden ve yeniden yaşamla ölüm arasındaki çizgi bir dişi kurt tarafından sürüklenir ve oyuna getirilir -önceki hikayeyle farkı, insan bedeniyle temsil edilen bir ruh olmayışından ileri gelir, yöntemleri de şamanizme benzer değil daha doğal ve anneseldir.

Annelik içgüdüleri belirgin olmakla birlikte bu içgüdüler basit ve lokal işlenmemiştir, her şeyden önce kendi yavrularına karşı değildir. Daha ziyade sıfatlardan arınmış, saf ruhlar oluşumuz ve dişi kurdun da toprak ana gibi olduğu yönünde bir his yakalanabilir, çünkü sizi kim olduğunuz -insan, başka bir hayvan ya da kendi gibi bir kurt- veya ne yaptığınız gibi konuların üzerinde durmadan kucaklar.

Bu merhametli, şefkatli imajı, kurdun vahşi doğasına bir engel değildir. O daima dizginlenemez olacaktır. Zamanın geçiştiremediği şeylerle ilişkili olan hiçbir ruh kırılamaz, evcilleştirilemez ve sahip olunamaz. İşte tam da bu yüzden hala yüzyıllar öncesinden kalma hikayeleri anlatıyoruz. Tam da bu sebeple; teknolojik olan, sahip olunabilen, satın alınabilen, savaşla ele geçen her şey, zamanın ve tarihin tozu içinde değişir ve erir.

Nihayetinde elimizde yalnızca, daima ağızdan ağıza ve kalemden kaleme dolaşan hikayeler kalacak.

One thought on “La Loba ve Kurt Kadın İmgesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.