“Hüzünlü Şekerler”den Kabile İçgüdülerine: Underrated Tuesday

Yepyeni salı geleneğinden bir kez daha merhaba. Bugünkü şarkılar tatlı bir modda başlayıp gittikçe vahşi bir ruha bürünecek. Daha fazla ilgiyi hak eden 3 şarkı ve 3 grup… Başlayalım.

Friend Of Feeling Good

Bu, hem güneşli bir günde çimlere uzanıp mutlu olabileceğiniz hem de yağmurlu bir akşamüzeri yüzünüzde buruk bir gülümsemeyle otobüse atlayıp gidebileceğiniz bir şarkı.

Olin And The Moon “hüzünlü şeker” tadında şarkılara sahip bir folk rock grubu. Özellikle bu şarkıları ve Not In Love buna sahip ama benim dinlediğim hemen hemen tüm şarkılarında azıcık da olsa bulabilirsiniz aynı enerjiyi. Eğer ışıklı, sıcacık ve birazcık buruk bir şarkı arayışı içindeyseniz yazının sonuna Not In Love şarkısı için bıraktığım YouTube linkine göz atabilirsiniz.

Oweynagat

Kendi websitelerindeki bir metin oldukça hoşuma gitti:

“Rotterdam’ın endüstriyel sisinin altında bir şeyler kıpırdanıyordu. Kokuşmuş farelerin, işlenmiş etin yağlı izlerinin ve kötü kokulu trafiğin ortasında büyük miktarda ele geçmemiş, işlenmemiş enerji serbestçe akmaktaydı. Teknoloji ve materyalizmin her yerdeliğinden doğmuş boşluktan, yeni bir şey uyanışında kendini gösterebilir. Metropolün kitle kimliğine ve kentsel bireye sırt çeviren DOOL’un önü alınamayacak doğumu gerçekleşir.

DOOL, şehrin loş sokaklarını keşifler -vahşiye doğru. Müzik, sonsuz ve bazen hipnotize edici gitar sololarıyla, dinleyiciyi antik ruhların yerleştiği karanlık mağaralardan (“Oweynagat”) , kırık bir yüreğin derin uçurumlarına (“Death Of Love”) taşır. Bazı zamanlar oyun bahçesinde elinde bir torba şeker tutan bir çocuk tacizcisi gibi şehvetli ve alaycıdır (“Words On Paper”); diğer zamanlarda ise heybetli ve uğursuzdur, 10 dakikalık tekinsiz ve epik “Vantablack”teki gibi.

Tek söyleyebileceğim, o hipnotize edici gitarla birlikte antik ruhların yerleştiği karanlık mağaralara gittiğim ve en sonunda beni helezonlar çizerek kendi zihnimin mağaralarına götürdüğü. Vantablack şarkıları da Oweynagat kadar duyularınızın içinde kaybolmaya değer. Onları dinlemeyi deneyin, müzik hem sarsacak hem uyuşturacak.

Create Mutate Erase

Bu şarkıda insanın belkemiğinden bir şeyler var. Baştaki ritimler vahşi, kabilelere özgü ve uyarıcı. Hemen ardından giren vokal, bu tozlu ve sert ritimlerden sonra neredeyse zihnimde ekşi bir tat bıraktı ve aslında bu şarkıyı özgün kılan şey de bu. İnsana dair en ilkel ve en zarif hisleri aynı anda barındırıyor.

Grubun Close Enough isimli bir başka şarkısı daha bulunuyor, eğer Create Mutate Erase’i severseniz aşağıya öteki şarkı için de Spotify linki bıraktım, keyifli dinlemeler.


One thought on ““Hüzünlü Şekerler”den Kabile İçgüdülerine: Underrated Tuesday

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.