Nosferatu: Efsaneler ve Drakula Vakası

SüngerBob’a dahi konu olan Nosferatu, modern çağa dek taşınan ilk vampir filmi olarak geçer. Ancak bunun dışında kökleri Romanya folkloründe olan ve korku filmi tarihini beslemiş bu “vampir” tanımı başlı başına kültürel bir zenginlik olarak karşımıza çıkıyor.

Ölü ve Yaşayan Vampirler

19. yüzyıl yazarlarından Emily Gerard, Romanya’daki her köylünün, cennet veya cehennemin gerçekliğine inanırcasına nosferatunun varlığına inandığını belirtiyor. Bu inanışlara göre iki çeşit vampir bulunuyor, ölü ve diri. Diri vampirlerin iki kişinin gayrimeşru ilişkisinden doğduğu rivayet ediliyor; ancak ailenize bir nosferatunun dahil olmasına engel olmak bir hayli zor, çünkü bu yaratıklardan birine denk gelir de öldürülürseniz siz de aynı onlar gibi birer vampire dönüşüyorsunuz, ta ki bir çeşit şeytan çıkarma ritüeli ile kötü ruh çıkarılana kadar. Ruhu çıkarmanın birkaç yolu var, bunların en radikal olanı yaratığın kalbini yerinden söktükten sonra yakıp küllerini bir bardak su ile içmek. Bir diğer yöntemse öldürülmüş nosferatunun kafasını kesip ağzını sarımsakla doldurarak tekrar tabuta yerleştirmek.

Şehvetin Vampir İmgesiyle Buluşturulması

Heinrich von Wlislocki vampirlere ikili bir doğa bahşederek onları hem kan emici hem de baştan çıkarıcı olarak yansıtmıştır. Ortaçağ folkloründe yer alan succubus ve incubus isimli, genellikle rüyalarda ortaya çıkan ve karşı cinsle ilişkiye girmeye çalışan şeytani yaratıklarla özdeşleşen vampir imgesi artık bünyesinde şehveti de barındırmaktadır. Yani aslında modern vampir dizileri veya filmlerinde özellikle korku ve cinselliğin öne çıktığını fark etsek de bu durumun kökleri yüz yıldan önceye uzanıyor.

Drakula ve Nosferatu

Nosferatu aslında Bram Stoker’ın Dracula isimli kitabının bir uyarlamasıdır. Ne var ki, telif ödenmediğinden biraz sıkıntı yaşanmış, hatta yayından kaldırılmıştır.

1922 çıkışlı film sinema tarihinin ilk vampir filmi olmakla kalmayıp Alman ekspresyonizmi ile sessiz sinemanın korku unsurlarını bünyesinde buluşturmuştur.

İzlemek isterseniz aşağıdaki Youtube linkinden filmin tamamına erişebilirsiniz:

Son olarak, Nosferatu’nun yalnızca film sektörüne katkıda bulunmayıp müziğe de ilham kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. İsveçli heavy metal grubu Bloodbound’un Nosferatu isimli şarkısını şu linkten dinleyebilirsiniz:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.