Enerji Dolu Şarkılar: The Sun, Medusalem ve Kill Your Darlings

Üç tane, farklı farklı türlerden enerji dolu şarkılarla bu hafta Underrated Tuesday köşesinde bir Portekizli bir Norveçli ve bir İngiliz grubu bir araya getirdim, keyifli dinlemeler.

The Sun

Neue Deutsche Härte akımını veya daha bilindik şekliyle endüstriyel metali sevenler adına konuşmam gerekirse bu sene Rammstein ve OOMPH! dolu dolu bir yıl yaşattı hepimize. Bu ikisi gerçekten köklü ve artık hayran kitlesi de oturmuş gruplar ancak bunların yanı sıra daha az bilindik (özellikle Türkiye içinde) gruplar mevcut bunlardan biri de Gothminister. (Endüstriyel metal önerileri bulabileceğiniz şu yazıya da bakabilirsiniz ilginiz varsa: Spotify Antrenman Listelerine Alternatif

Gothminister, 1999 Norveç çıkışlı bir grup. Hafiften goth metal esintileri taşıyan ama kesinlikle Alman endüstriyel metal kültürünü yadsıyamayacağınız bir tarzları var.

Grubun Ich Will Alles isimli çok hoş bir şarkıları daha var fakat The Sun enerjisi ve temposuyla kıpır kıpır, harekete geçirici bir şarkı. Yaza girerken tam da ihtiyaç olabilecek cinsten…

Kill Your Darlings

Genelde metal ve rock türünün farklı alt başlıklarında öneriler yapıyorum fakat bu kez bir synth-pop grubu olan Mesh’in şarkısıyla Underrated Tuesday’e renk katmak istedim.

1991, Bristol orijinli Mesh, ritimleri kendi lehine kullanmayı iyi beceren bir grup. Biraz da bu şarkılarında pop türünün genel eğlenceli tavrına hafif bir tekinsizlik katmışlar, bu da özgün olmalarında büyük bir etken.

Medusalem

Portekizli grup kuruluşundan beri her albümünde biraz daha farklı tınılar denemiş, anladığım kadarıyla tematik şeylerden de hoşlanıyorlar. 1755 isimli Portekiz’de yaşanan bir depremi merkeze alan albümlerini ve 1755 isimli şarkıyı da ayrıca önerebilirim bu tematik müzik başlığı altında.

Medusalem kararında şarkılardan biri denebilir, vokal, ritim, enerji hepsi ne eksik ne fazla. Eleştireni de seveni de bir hayli fazla olan gruba bir şans vermek hoşunuza gidebilir.

One thought on “Enerji Dolu Şarkılar: The Sun, Medusalem ve Kill Your Darlings

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.