İris Çiçeği

Mitoloji ve Sanat

Ruhların Rengarenk Yol Göstericileri

Mitolojide tanrıların habercisi ve gökkuşağı tanrıçası olan Iris’ten ismini alan bu çiçekler de pek çok renkte karşımıza çıkıyor: turuncu, sarı, mor, pembe, beyaz…

Antik Yunan’da lahitlerin etrafına dikilen bu çiçeğin ölmüş kadınların ruhlarına yolculuklarında rehberlik edeceğine inanılırmış. Erkekler içinse bu rehberlik görevini yer fesleğeni üstlenirmiş.

Mısır’daysa sfenkslerin yamaçlarına ve hükümdarların asalarına kondurulan bu çiçeğin aşağı sarkan üç yaprağı bilgelik, inanç ve cesareti sembolize eder. Babil ve Asurlu hükümdarların asalarında da tamamlayıcı bir süs unsuru olarak kullanılır.

Fransa’da Çiçekli Armalar

Bir söylenceye görey ise savaş meraklısı Clovis isimli bir hükümdarın karısı Clotilda, eşinin din değiştirmesi için uzun uzun dualar eder. Kocasının Hunlarla savaşı esnasında mücadele sıkışır ve yenilgi ihtimali doğar. Clovis bu durum karşısında karısının tanrısına sığınır. Savaşın döngüsü değişir ve Clovis zaferle meydandan çıkar, dahası evine döndüğünde St. Remi tarafından vaftiz edilir. Bu olay üzerine Fransa’nın armalarına Clovis’in öteden beri kalkanında taşıdığı üç kurbağa figürünün yanına iris çiçeği de eklenir. St. Clotilda da genellikle bu çiçeklerin sembolleriyle birlikte tasvir edilir.

Bu olaylar altıncı yüzyılın erken dönemlerinde meydana gelmiş, daha sonra VII. Louis gördüğü bir rüya sonucunda bu çiçeği kendiyle özdeşleşmiş bir arma olarak görmüştür. Çiçek Fransa’da önce “flower de Louis” daha sonra “flower de luce” ve “flower de lys” olarak anılmaya devam etmiş.

Van Gogh ve “Irises”

Popülerliği özellikle son dönemde günden güne artan Van Gogh da bu çiçekleri resmetmiş. Bu resimleri ölümünden bir sene önceside yattığı Saint-Remy’de tamamlamış.

Ressamın biri parlak canlı bir sarı öteki uçuk pembe fon üzerine vazoda resmettiği iki tane, otların arasında açmış tek bir çiçek ve her biri özgün şekilde renklendirilmiş, farklı biçimlerde birçok çiçeğin bulunduğu iki ayrı tablosu mevcut.

Amatör Gözlerden İris

Yazıyı kendi çektiğim iris çiçekleriyle bitiriyorum… Doğanın güzellik ve anlamına mitoloji ve sanat yoluyla yeni anlamlar katıp hikayeler anlatmamız daima önemli.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.