Finlandiya’nın Gotik Metal Yanı

Underrated Tuesday

Bugün bahsedeceğim iki şarkı Finlandiya’dan iki ayrı gotik metal/gotik rock grubuna ait. İşin renkli kısmıysa iki grupta da bir dönem rol almış bir isim bulunuyor: Juha-Pekka Leppäluoto. İki grup da ne yazık ki birkaç sene arayla dağılmış ve güncel bir albümleri bulunmuyor.

Müzik yolculuklarına death metal ile başlayıp sonradan gotik rock/metal çizgisine kayan Charon ve çok kez bir proje grubu olmakla itham edilen Poisonblack bu hafta Underrated Tuesday’de paylaşacağım gruplar.

Colder-Charon

Şarkının girişindeki sıcak ve dinamik kadın sesinden sonra karşınıza pat diye çıkan soğuk, duvar gibi hatta neredeyse katılığını elle hissedebileceğiniz bir erkek sesi geliyor. Temelde tekrarlayan bir ritim ve durgunlaştığı anlarda bu katı vokalle devam eden, ara sıra kadın sesini alttan işitip sıcak tonları da elden bırakmayan bir şarkı. Sonlara doğru gitarın ufak atakları da oldukça hoş bir hava katmış. Grubu Nordik listelerde epey üste çeken bir diğer şarkıları da Little Angel .

Aktif yılları: 1992-2011

Rush-Poisonblack

Tanıttığım diğer şarkılara kıyasla bu epey kendini göstermiş diyebilirim özellikle YouTube videosunun 3 buçuk milyondan fazla izlenmesi mutluluk verici. Charon’a kıyasla daha eğlenceli bir ritim tutturdukları söylenebilir ama gotik hava ortak. Rush şarkısında biraz bana (ton kaynaklı olması muhtemel) Alman gotik-endüstriyel metal çağrıştırdı ama net bir benzerlik olduğu söylenemez.

Rush’ı sevenler için grubun Mercury Falling isimli oldukça enerjik bir şarkısını daha önerebilirim. Rush ile karşılaştırıldığında Mercury daha az karanlık ve gotik; öte yandan daha eğlenceli denebilir.

Aktif yılları: 2000-2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.