Güçlü Ses, Güçlü Müzik, İsviçreli Beş Kadın: Burning Witches

Metal dinleyerek büyümüş beş ayrı kadının bir araya gelerek oluşturduğu Burning Witches enstrümantal altyapısı ve vokalin güçlü sesiyle gelecek vaat eden bir grup. Çıkış yaptıkları günden beri Dio ve Judas Priest gibi grupların başarılı coverlarını yapmanın yanı sıra kendi şarkılarını ve tarzlarını da ortaya koymaya devam ediyorlar. Grupla ilk kez karşılaşanlar için bugün üç şarkılarından bahsedeceğim.

Holy Diver

Dio severler bana belki tepki gösterecek fakat epey başarılı bir yorum olduğunu belirtmek zorundayım. Özellikle Seraina Telli’nin sesi şu ana dek duyduğum en tok ve güçlü kadın seslerinden biri. Birazdan bahsedeceğim Jawbreaker şakısında da dominantlığını müthiş bir şekilde ortaya koymuş. Enstrümantal anlamda da Dio gibi oturmuş bir grubun şarkısını çok iyi bir performansla yeniden sunmuşlar.

Don’t Cry My Tears

O sert, dolu dolu sesin böyle yumuşacık kullanılması başa gelmiş bir lütuf olabilir kesinlikle. Müzik yorucu değil, oldukça sade hatta diğer şarkılara kıyasla yavan bile denebilir ama dinleyeni bir bulut gibi sarıp sarmalıyor. Sonlara doğru hareketlenip rengini belli eden gitar şarkıyı bitirmek için iyi seçilmiş bir dokunuş olmuş.

Jawbreaker

Senfonik metali falan bir yana bırakacak olursam heavy metal içinde böyle genç ve çekincesiz; diri ve saldırgan bir kadın sesi uzun zamandır denk gelmediğimiz bir şey. Judas Priest coverı olarak ne kadar sevilir bilemem ama grubun ortaya koyduğu enerji ve özgüven pek çok yeni denebilecek grupta görmediğimiz düzeyde.

View all posts

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.