Okumak, Bitmeyen Kitaplar ve “Ex Libris”

Hepimizin olmasa da birçoğumuzun hayatında başlayıp yarım bıraktığı ve bu döngünün defalarca kendini başa sardığı kitaplar olmuştur. Kimi zaman işlerin araya girişi kimi zaman kitapla o dönem ruh halimizin uyuşmaması gibi sebeplerle bu “lanetli” kitapların bitmemesi durumu tabakta arta kalan yemek için ebeveynlerin: “Bak arkandan ağlar sonra” uyarısıyla benzer bir vicdan oluşturmuştur bende niyeyse. Arkamdan ağlayan kitaplar bir yanda dururken gözümün yeni kitaplara kayışı da bu buruk ve gülünç hissi güçlendirecek nitelikte tabi…

Bugün bir karar alarak bu lanetli kitaplardan birini haklama girişiminde bulundum: Cees Nooteboom, Bütün Ruhlar Günü.

İlginç bir biçimde bu yarım bırakma eyleminin o denli kötü olmayabileceğini keşfettim. Yarım bırakırken kitabın sizde uyandırdığı izlenimleri anımsıyorsanız ve araya uzun da bir zaman girebilmişse bu yeniden tanışma merasimi oldukça keyifli bir keşfe dönüşebiliyor. Üslubunu etkileyici, betimlemeleri müthiş bulduğunuz bir kitap dağınık bir yumak gibi gözükürken; pek sıkıcı ve yavan gördüğünüz bir diğeri ustaca yazılmış izlenimi verebiliyor. Klişe olacak belki ancak lisedeki en yakın arkadaşınızla yıllar sonra bir yerde karşılaşmak gibi bir durum. Bazı şeyler aynı ve oldukça çekici gibiyken diğer yanda tedirgin ve tam anlaşılamayan bir değişim mevcut. Bu, anının uyandırdığı ve kafanızdaki eski örüntülerin katkıda bulunduğu bir illüzyon mu yoksa siz mi çok değiştiniz belirsiz. Belki de bu değişik keşif hissi bir itki olur ve bu bitmeyen kitaplara saldırma gücü buluruz.

Ex Libris

Okumaktan bahsetmişken yaratıcılığa ve kendini ifade etmeye olanak tanıyan hoş bir gelenekten de söz açmak doğru olur. Ex Libris, kitabın kime ait olduğunu belirtmek için kullanılan bir ifade ve bu yolla çok sayıda özgün tasarım yapılmış. Kitapların gerçek anlamda sahipleri olmasa da kitaplığınızda sizin için özel olan eserlere kendinizce bir iz bırakmak isteyebilirsiniz. Örnek alabileceğiniz şöyle yaratımlar bulunuyor:

(Aşağıdakiler haricinde Pinterest üzerinden veya http://50watts.com/Ex-Libris-Mr-Reaper-3 adresinden örneklere ulaşabilirsiniz)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.